Hatay
DOLAR7.2374
EURO8.7818
ALTIN415.59

DEVA’DAN ‘DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ’ DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DEVA’DAN ‘DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ’ DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ
39 yıldır uygulanan disiplin yönetmeliğinin değiştirilmesine DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen’den tepki geldi: “Kararın 2019 yerel seçimleriyle ilişkili olduğu ve belediyeler üzerinde yeni bir vesayet yaratacağı açıktır.”

 

Resmî Gazete’de yayımlanan Devlet Memurları Disiplin Yönetmeliği’ne göre Cumhurbaşkanı’nın tüm kamu idarelerinde görevli bütün memurlar hakkında disiplin amirliği yetkisini taşıması ve büyükşehir belediyelerinde çalışanların devlet memurluğundan çıkarılması cezasını verme yetkisinin Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’ndan alınıp, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na devredilmesine kararına DEVA Partisi’nden tepki geldi. 

 

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 

‘Birisi vahim, diğeri Anayasa’ya aykırı”

“Tüm memurlar için Cumhurbaşkanına alınan bu yetki, her geçen gün artan ve ağır sonuçları gözlemlenen merkezileşme açısından vahimdir. Büyükşehir belediyeleri için yapılan düzenleme ise Anayasa’nın 127. Maddesi’nde yer alan “Mahalli idarelerin kuruluş ve görevleri ile yetkileri, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak kanunla düzenlenir” hükmüne açıkça aykırıdır.”

 

Çifte standart kaçınılmaz

Cumhurbaşkanı’nın vereceği kararların taraflı olacağını söyleyen Ekmen eleştirisini şöyle sürdürdü:

 

“Kurumların Yüksek Disiplin Kurullarında alınacak kararlar, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak ve tek bir imza 2,5 milyon memur için karar verecektir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın uygulamalarına bakıldığında, belediyelerin disiplinsiz memurları hakkında vereceği kararların, memurun mensup olduğu partiye göre değişiklik göstermesi ve dolayısıyla taraflı olması kaçınılmaz olacaktır. Bu kararın 2019 yerel seçimleriyle ilişkili olduğu ve belediyeler üzerinde yeni bir vesayet yaratacağı açıktır.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ramazan’da sıvı kaybını önlemek için meyve suyu tüketinÖnceki Haber

Ramazan’da sıvı kaybını önlemek için mey...

Samsung ve TOÇEV’den ebeveynlere çocuklarını internette korumak için rehber:Sonraki Haber

Samsung ve TOÇEV’den ebeveynlere çocukla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar