Hatay
DOLAR7.2374
EURO8.7818
ALTIN415.59

Barışın sesi Avrupa’da duyuldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Barışın sesi Avrupa’da duyuldu
​​​​​​​İmkânı kısıtlı çocuklara karşılıksız müzik eğitimi veren Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, barışın sesini Avrupa’da duyurdu. Avrupa Birliği Günü’ne özel hazırlanan ve AB ülkelerinde de yayınlanan programda orkestra, bir Romantik Dönem eserini dinleyiciyle buluşturdu.

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, barışın sesini müzik ile duyurmaya devam ediyor. Bugüne kadar birçok konser veren ve yerli ve yabancı dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte sahne alan orkestranın üyeleri, imkânı kısıtlı bölgelerde yaşayan çocuklardan oluşuyor. Avrupa Birliği Günü’ne özel hazırlanan “Hep Beraber Umut Bizimle Olsun” isimli NTV-AB yayınında konser veren Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, Romantik Dönem bestecilerinden Carl Maria Friedrich Ernst von Weber’in “Hunters Chorus” eserini dinleyiciye sundu.   

Beraberlik çağrısı

NTV-AB yayını, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'un ev sahipliğinde ve Seda Öğretir’in sunumuyla gerçekleşti. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı’nın yanı sıra Altan Erkekli ile Ahmet Ümit gibi önemli isimlerin katıldığı yayın, NTV ekranları, AB’ye bağlı ülkelerin televizyonları ve Youtube hesaplarında yayınlanırken, programa kemanlarıyla katılan orkestra üyeleri barışın evrensel dili müzik ile birlik, beraberlik ve barış çağrısında bulundu.

Müzik sınır tanımaz

Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Gülfem Yorgancılar Perçin, böyle önemli çalışmalarla çocukların sosyal ve sanatsal gelişimlerine katkıda bulunduklarını belirtti. Amaçlarının çocukları sanat çatısı altında bir araya getirmek olduğunu vurgulayan Perçin, “Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası’nın bağlı olduğu derneğin kurucusu ve onursal başkanı, opera sanatçısı Selmin Günöz öncülüğünde çalışmalarımıza devam ediyoruz, her geçen gün sesimiz daha geniş kitlelerde yankı buluyor. Müzik sınır tanımaz, engelleri aşar, kalpleri birleştirir… Bu nedenle barışın sesini müzikle duyurmaya devam edeceğiz” dedi. 

Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği hakkında:

“Bir Çocuk Gelişir, Dünya Değişir” düşüncesiyle hareket eden Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği, imkânı kısıtlı çocukları sanat bilinciyle eğitmek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Gönüllüler ve sanatseverlerin desteğiyle aktif faaliyetlerine devam eden dernek, Venezuela’da Jose Antonio Abreu tarafından kurulan, suç oranının çok yüksek olduğu bölgelerdeki çocukları klasik müzik eğitimi ile sokaktan koruyarak topluma kazandırılan El Sistema modelini Türkiye’de uyguluyor. İzmir’in Kadifekale, İkiçeşmelik, Agora, Eşrefpaşa bölgesinde sosyo-ekonomik açıdan imkânları kısıtlı ailelilerin çocuklarının yer aldığı Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası 2017’de 45 çocuk ile çıktıkları sanat yolculuğunda 120 çocuğa ulaştı. Bugüne kadar çok sayıda konser veren orkestra barışın sesini müzikle duyurmaya devam ediyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pandemi şartlarında çekirdek aileyle sağlıklı bir bayram geçirmenin yollarıÖnceki Haber

Pandemi şartlarında çekirdek aileyle sağ...

Türkiye Komünist Partisi İsrail'in Filistin'e gerçekleştirdiği saldırılara karşı açıklama yaptı. Sonraki Haber

Türkiye Komünist Partisi İsrail'in Filis...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar